Altının Tarihsel Yolculuğu

Altının Tarihsel Yolculuğu

Günümüz ekonomik düzeninde en önemli yerlerden birine sahip olmasının yanı sıra, sosyal ve kültürel hayatımızda da vazgeçilmez olan altının tarihsel yolcuğu…

MÖ-4000: Orta ve Doğu Avrupa’nın bazı kesimlerinde ilk kez altın kullanıldı.
MÖ-3000: Mısırlılar, altının diğer metallerle birleştirerek alaşımı ve yaprak şeklinde işlenmesi sanatında ustalaştı.
MÖ-1500: Şekel, Orta Doğu’da altın ticaret ve diğer işlerde standart ölçü birimi olarak kullanılmaya başlandı.
MÖ-1091: Altın Çin’de bir para birimi olarak yasallaştırıldı.
MÖ-58: Jullius Caesar, Gaul’de (Fransa) Roma’nın borçlarını ödemek için ciddi bir miktar altına el koydu.
1100: Venedik, batı ve doğu arasındaki ticaret yolları kavşağında olması avantajıyla, dünyanın önde gelen altın piyasası haline geldi.
1511: İspanya kralı Ferdinand kaşifleri ‘Altın getirin!’ emriyle, batı yarı küreye gönderdi.
1787: İlk Amerikan altın parası, Ephraim Brasher  tarafından tedahüle alındı.
1833: Kuzey Carolina’da, ilk Birleşik Devletler altın hücumu gerçekleşti. Eyalet, 1828’e kadar Philadelphia’daki Birleşik Devletler darphanesinin tüm altın paralarının yapımına kaynak sağladı.
1848: California altın hücumu, James Marshall’ın Amerikan Sacremento akarsuların birleşiminde, kereste fabrikasının yakınındaki su kaynağında ilk altını bulmasıyla başladı.
1850: Avusturalya, Yeni Güney Galler’de altın kaynağı keşfetti.
1886: Güney Afrika’da ilk altın bulundu.
1887: Glasgov’lu doktorlar Robert ve William Forrest ve kimyager John S. Mac Arthur siyanür kullanarak altın ayrıştırma patentine sahip oldular.
1896: İki altın arayıcı kuzey Kanada’daki Klondike akasuyunda balık avındayken altın buldu. Alaska Yucon bölgesinin güneyinde daha fazla altın bulunduğu söylentilerinin çıkması sonrası 1898′de, 100 yılın son hücumu olan Alaska altın hücumu gerçekleşti
1900: Birleşik Devletler, para birimleri için altın standartlarını kabul etti.
1922: Kral Tutancomo’nun (M.Ö 1352) mezarı, yaklaşık 1200 kg’lık altın tabutun ve yüzlerce altın objenin çıkartılabilmesi için tekrar açıldı.
1927: Fransa’daki tıbbi araştırmalar sonucu, altının romatizma tedavisinde değerli bir madde olduğunu kanıtlandı.
1933: Başkan Franklin D.Roosevelt altın ihracını yasakladı. Altının dolarla değişimini durdurdu. Amerikan halkına sahip oldukları tüm altınları devlete teslim etmelerini istedi ve altının günlük fiyatlarını belirledi.
1960: Kızılötesi yansımaları maksimize etmek üzere altın kaplı aynalar kullanılarak lazer icat edildi.
1961: Modern madencilik Nevada Carlin Trend’de başladı. Bu Nevada’yı altın madenciliği konusunda ülkenin en büyük eyaleti yaptı.
1969: Altın kaplı başlıklar aydaki astronotların gözlerini güneş ışığından ve zararlı ışınlardan korumak için kullanıldı. (Apollo 11′in aya inişi)
1970: Işık tarafından üretilen elektronları toplamak için içerğinde altın bulunan aygıtlar icat edildi. Video kameralar da dahil olmak üzere yüzlerce askeri ve sivil cihazda kullanıldı.