Altın ve Para

Altın ve Para

Altın, uluslararası para sisteminde her zaman önemli bir rol oynamıştır. Altın sikkeler ilk olarak Lidya Kralı Kroisos’un (bugünkü Türkiye’de) emriyle MÖ 550 civarında basıldı. Kağıt paraya geçilmeden önce altın sikkeler birçok ülkede para birimi olarak dolaşıyorlardı. Kağıt para piyasaya sürüldüğünde, para birimleri altınla açık bir bağlantı kurmaya devam etti (kağıt paralar, talep üzerine altınla değiştirilebilirdi).

19.Yüzyılın sonlarına doğru, dünyanın başlıca para birimlerinin çoğu, “Altın Standardı” altında, ons başına belirlenen bir fiyatla altına sabitlendi ve bu, yaklaşık yüz yıl boyunca farklı biçimlerde devam etti.

Bilim adamları, gazeteciler ve altının parasal rolüyle ilgilenen herkes tarafından daha fazla araştırmaya yardımcı olmak için Dünya Altın Konseyi, tarafından 1660’tan 1999’a kadar önemli tarihi belgelerden oluşan alıntıların bir derlemesi yapılmıştır.

Yaklaşık 150 belge, tarih içinde uluslararası ekonomik sistemde altının değişen konumu hakkında kronolojik olarak gösterildiği sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.